Dzień Babci…

Dzisiaj obchodzimy Dzień Babci – jedno z najważniejszych świąt, zaznaczone w kalendarzu każdego dziecka na czerwono. To właśnie na ten dzień wszystkie dzieci szykują swoim ukochanym dziadkom laurki, drobne upominki, a w przedszkolach przedstawienia.

Postanowiliśmy nieco przybliżyć Wam historię tego święta.

Otóż… niektóre źródła podają, że sam pomysł na uhonorowanie wszystkich babć świętem zrodził się w tygodniku „Kobieta i życie” w 1964 roku. Spotkaliśmy się jednak z informacją, że w tym samym roku to Express Poznański ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci. Głównym orędownikiem tego święta był Kazimierz Flieger, dziennikarz związany właśnie z Expresem Poznańskim. Podobno sam wybór daty związany był z aktorką Mieczysławą Ćwiklińską, która 21 stycznia 1965 roku miała wystąpić w Poznaniu. Ponieważ Pani Mieczysława miała wówczas 85 lat, Express Poznański ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci, a samą Panią Ćwiklińską uhonorował tortem i kwiatami. Następnego roku do grona popularyzatorów dołączył Express Wieczorny ogłaszając datę 21 stycznia jako powszechne święto rodzinne zwane Dniem Babci. W latach 80-tych XX wieku do Dnia Babci dołączył Dzień Dziadka, ustanowiony na 22 stycznia. Prawdopodobnie święto to przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych Ameryki (od 1978 roku obchodzone jest tam wspólne święto wszystkich babć i dziadków zwane Narodowym Dniem Dziadków, posiadające swój hymn „A Song for Grandma and Grandpa” i symbol, którym jest niezapominajka).

Niezależnie od samej genezy powstania, Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Dziadkowie wnoszą ogromny wkład w wychowanie wnuków. Ogrom serca, niezmierzone pokłady cierpliwości, odrobina rozpieszczenia, pomoc w razie potrzeby i czas na zabawę, to sprawdzony przepis na zdobycie serca wnuków. Za to wszystko należy im się szacunek i słowo „Dziękuję”, które powinno być wypowiadane częściej niż raz w roku. A drobny upominek, czy własnoręcznie wykonana laurka, stają się wyrazem wdzięczności wobec niezastąpionej i nieocenionej pomocy dziadków.

Oczywiście najbardziej sentymentalne są własnoręcznie wykonane prezenty, ale dla tych, którzy z różnych powodów nie mieli takiej możliwości, przygotowaliśmy kilka propozycji bukietów…

bukiet z róż i różowego dziurawca

bukiet z róż i różowego dziurawca 1

Dla miłośników klasyki stworzyliśmy bukiet z pięknych kremowych róż z różowymi przebarwieniami. Klasykę tę postanowiliśmy jednak nieco przełamać – stąd różowe owoce dziurawca. Wyszło może ciut cukierkowo, ale czy nie należy się naszym ukochanym babciom odrobina słodyczy w ich własne święto?!

bukiet z mimozy, anemonów i jaskrów

Kochamy polne kwiaty. W naszym klimacie o tej porze roku ciężko jest o chabry czy maki, ale śmiało możemy je zastąpić równie pięknymi anemonami, jaskrami czy nietypowymi goździkami. Bukiet wzbogaciliśmy o przeplatankę z trawy, która nadaje całej kompozycji nowoczesnego i bardziej uroczystego wyrazu.

bukiet z włóczek

bukiet z włóczek 1

Ostatnią propozycję przygotowaliśmy dla osób poszukujących wyjątkowych i nietypowych rozwiązań. Bukiet ten idealnie sprawdzi się dla babć sentymentalnych, kolekcjonujących pamiątki związane z konkretnymi wspomnieniami, dla babć, które oddają się pasji szydełkowania czy dziergania na drutach, a także wszystkich tych, które uwielbiają niecodzienne rozwiązania. Gałki włóczki, filcowe kwiaty, bawełna hand-made  oraz druty to wszystko to co posłużyło nam do stworzenia tak niecodziennego bukietu. Jedna z zaprzyjaźnionych nam osób stwierdziła, że mogłaby mieć taki bukiet również do ślubu. Czy faktycznie?! To już pozostawiamy Waszej ocenie.

Odpowiedz

Your email address will not be published.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com